Czym jest terapia behawioralna psów?
Terapia behawioralna psów zawsze odbywa się w domu klienta, ponieważ dla powodzenia terapii kluczowe jest obserwowanie zwierzęcia i jego interakcji i relacji z opiekunami. Celem terapii jest modyfikacja problemowych zachowań psa, zastąpienie ich alternatywnymi zachowaniami akceptowalnymi dla opiekunów i wypracowanie zachowań oczekiwanych przez opiekunów zwierzęcia. Terapia behawioralna psa pomoże Ci zrozumieć zachowanie Twojego psa i poprawić relację z nim.
Najczęstsze problemy z zachowaniem psów, które można modyfikować dzięki terapii behawioralnej psów:
– brak dobrych manier, np. skakanie na ludzi, ciągnięcie na smyczy, uciekanie na spacerach
– zachowania agresywne wobec innych zwierząt lub ludzi
– problemy separacyjne
– niszczenie przedmiotów
– załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu
– nadmierne szczekanie
– niepokój, lęk, fobie
– gonienie innych zwierząt, rowerzystów, biegaczy
Jak wygląda konsultacja behawiorysty zwierząt?
Podczas wstępnej rozmowy telefonicznej umawiam się na konsultację w domu Klienta i omawiam z Klientem problemowe zachowania jego psa. W trakcie konsultacji przeprowadzam szczegółowy wywiad (najlepiej ze wszystkimi domownikami) dotyczący problemowych zachowań prezentowanych przez psa, jego trybu życia i oczekiwań opiekunów. Jednocześnie obserwuję zachowanie psa, jego relacje z opiekunami i ich dotychczasowe sposoby radzenia sobie z problemowymi zachowaniami przejawianymi przez zwierzę, aby określić ich przyczyny, czynniki motywujące psa, a także emocje, które on przeżywa w trakcie prezentowania problemowych zachowań oraz jego ogólny nastrój.
Następnie omawiam z opiekunami psa przyczyny problemowych zachowań i proponuję sposoby ich modyfikacji. Bardzo istotną częścią konsultacji jest możliwość przećwiczenia technik pracy z psem pod okiem behawiorysty psów tak, aby wiedzieć jak później pracować samodzielnie.
Na koniec konsultacji Klient otrzymuje podsumowanie konsultacji z zaleceniami. Przez cały okres trwania terapii pozostaję w kontakcie telefonicznym lub mailowym z Klientem i chętnie odpowiem na wszelkie pytania, które pojawią się w trakcie pracy z psem lub kotem. W razie konieczności, np. kiedy praca nad modyfikacją zachowań problemowych psa wymaga podzielenia na wiele etapów, umawiam się na kolejne konsultacje.
Zachęcam do obejrzenia filmu, które obrazuje standardy prowadzenia konsultacji przez behawiorystę COAPE ze Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE:
Konsultacja psa
Terapia behawioralna psów prowadzona jest w oparciu o model EMRA identyfikujący wieloaspektowe przyczyny problemowego zachowania. Program terapii dostosowany jest indywidualnie do każdego przypadku, w oparciu o przyczyny, sytuację psa i możliwości jego opiekunów oraz poparty diagnozą lekarza weterynarii. Dlatego ważne jest, aby film był potraktowany poglądowo, a nie jako instrukcja do samodzielnej pracy z psem. W niej pomoże Ci behawiorysta COAPE.
WAŻNE: Przed umówieniem się na terapię behawioralną proszę o konsultację z lekarzem weterynarii w celu zdiagnozowania ewentualnych problemów medycznych.